Mr Ian Carson AM, Chair

BEc, PGDip Professional Accounting, FAICD Term: 1 July 2017 – 30 June 2023 Mr Ian Carson was reappointed Chair of the Board on 23 April 2020. Ian is Chairman of Markets at PwC. Previously Ian was Chair of PPB Advisory, a professional advisory firm, of which he was a founding partner. Ian is co-founder of SecondBite, a for purpose organisation...
Read more

Ms Elaine Collins, Member

BSc (Hons), MEc, FIAA, GAICD Term: 1 July 2015 – 30 June 2021; 1 July 2021 - 30 June 2024 Ms Elaine Collins was reappointed a Member of the Board on 1 July 2021 and is a member of the Audit, Risk and Compliance Committee. Elaine is a non-executive director and actuary, with a career spanning 25 years in the...
Read more

Ms Maria Fernandez, Member

PSM GAICD Term: 23 April 2020 - 22 April 2023 Ms Maria Fernandez has a distinguished career in the public sector. From 2015 to 2019, she was Deputy Secretary, Intelligence and Capability with the Department of Home Affairs. Before that, Maria was Director (CEO) of the Australian Geospatial Intelligence Organisation. Maria’s experience also includes the cyber threat environment through an...
Read more

Ms Robin Low, Member

BCom, FCA, GAICD Term: 5 October 2016 - 4 October 2019; 23 April 2020 - 22 April 2023 Ms Robin Low was reappointed a Member of the Board on 23 April 2020 and is the Chair of the Audit, Risk and Compliance Committee from 1 July 2021.  Robin is a non-executive director. She is on the boards of four ASX...
Read more

Mr Jan van der Schalk, Member

BA, MPhil Term: 1 July 2021 - 20 June 2024 Mr Jan van der Schalk was appointed to the Board on 1 July 2021.  Jan has deep experience in reinsurance and investment management. He is currently an Environmental and Social Governance (ESG) Investment Specialist with Platinum Asset Management. Previously he worked for fund manager Ausbil and Hong Kong based investment...
Read more

Ms Julie-Anne Schafer

LL.B. Hons, FAICD Term: 14 September 2021 - 13 September 2024 Ms. Julie-Anne Schafer was appointed to the ARPC Board as a part-time Member for a three-year term, commencing 14 September 2021. Ms Schafer is a Brisbane-based director and qualified lawyer with experience across the insurance, superannuation, energy, water, transport and health sectors. She is currently a Non-Executive Director at...
Read more

Mr David Foster

BAppSc, MBA, FAIM, GAICD Term: 16 December 2021 - 15 December 2024  Mr David Foster is a Brisbane-based Non-Executive Director with a diverse portfolio of Directorships and Advisory roles. David's last senior executive role was CEO of Suncorp Bank. In addition to five and a half years as CEO of Suncorp Bank, David served in other senior roles including Group Executive,...
Read more